• prąd

  Nie mam pewności, ale moc przyłączeniowa instalacji jednofazowej to nie więcej niż 5 kW natomiast trójfazowej to nie mniej niż 13 kW. Z tym, że w starych kamienicach może być konieczność "pociągnięcia" nowej instalacji od rozdzielni. Mogą też być problemy z "uziemieniem". Pierwsze słyszę o takich limitach. 

  U siebie mam 3 fazy i umowę na 9kW z zabezpieczeniami przedlicznikowymi 3x 20A. 

  Maksymalne możliwe zabezpieczenie przedlicznikowe to 63A ale to raczej jak masz gospodarstwo rolne, bo w kamienicy to przesada. 

  Zabezpieczenie 20-25A w mieszkaniu uznaję za standard ale jeśli w kamienicy był remont instalacji elektrycznej i jest ona przystosowana do większych mocy to nie powinno być problemu z zamówieniem odpowiedniej w ZE. 

  Tylko kiedyś całe mieszkania mogły mieć bezpieczniki po 10A i aluminiowe przewody w metalowych rurkach. Jeśli dany lokal nie miał generalnego remontu instalacji elektrycznej i nie ma dostosowanego pionu lokatorskiego do większego poboru energii to kicha. Zabezpieczenie przedlicznikowe jest uzależnione od tzw. mocy umownej jaką masz ustaloną z Zakładem Energetycznym. 

  Natomiast maksymalna teoretyczna moc umowna zależy od okablowania jakie masz poprowadzone jako tzw. przyłącze z rozdzielni głównej do Twojego lokalu i Twojej skrzynki rozdzielczej z licznikiem. 

  Jeśli masz przewody o zbyt małym przekroju to nawet jakbyś chciał to nie da rady zwiększyć mocy umownej z powodu braku możliwości technicznych. 

  Dlatego ja uważam, że w mieszkaniu przyłącze 5x10mm^2 powinno być standardem, choć jak ktoś chciałby mieć przepływowy elektryczny podgrzewacz wody, elektryczną kuchenkę itp. to lepiej założyć 5x16mm^2, bo to koszt jednorazowy i mamy spokój do końca życia o ile lokal jest nasz, właśnościowy.


 • Commentaires

  Aucun commentaire pour le moment

  Suivre le flux RSS des commentaires


  Ajouter un commentaire

  Nom / Pseudo :

  E-mail (facultatif) :

  Site Web (facultatif) :

  Commentaire :