• potrzeba

   nie wiem jakie ogrzewanie elektryczne mam założyć do gabinetu kosmetycznego o powierzchni 25m2 wysokość 2,5m są tam trzy nie duże okna i drzwi wejściowe zewnętrzne ( plastiki) ? Lokal jest w kamienicy w połowie jest on po niżej poziomu jest suchy i bez wilgoci stoi rok bez ogrzewania . Instalacja elektryczna jest nowa 1 fazowa . Zastanawiam się czy nie potrzeba by było założyć 3 faz to takiego ogrzewania?W nowobudowanych budynkach standardowo przyjmuje się 80-100 W/m2 przy powierzchni okien stanowiących 10-15% powierzchni bryły budynku. Pozwala to utrzymać temperaturę na poziomie 18-21 stopni Celsiusza (zwykle jest cieplej). Z praktyki wiem, że ten standard bardzo silnie zależy od efektywności działania wentylacji, powierzchni i szczelności okien. Poniekąd drugą sprawą jest to, że w gabinecie kosmetycznym komfortowa temperatura powinna być na poziomie około 25 stopni. Oznacza to, że zaproponowane przez L_M rozwiązanie powinno być wystarczająco skuteczne. Chyba, że okna okażą się wyjątkowo nieszczelne. Chyba w starych, bo w nowych budynkach od roku 2017 norma mówi, że maksymalne zapotrzebowanie na energię EP nie może przekraczać 95kWh/m2/rok. W praktyce oznacza to, że grzejniki można dobierać przy założeniu ok. 60W/m2. Jaka moc przyłączeniowa? 

  Rozsądniejszy byłby klimatyzator dużo taniej niż grzejnikami, możliwość osuszania, przewietrzania pomieszczenia, chłodzenie w lato podniesie komfort pracy i zadowolenie klientów. Mnie od babskich lakierów boli głowa.

  80-100W to przesada dla nowego budynku ale jeśli to stara, nieocieplona kamienica to 100W/m2 jest OK, choć jeśli jest to na poziomie piwnicy to może okazać się, że potrzeba trochę większej mocy, bo prawdopodobnie ogrzewany będzie tylko sufit, a podłoga i ściany boczne będą zimne, bo nie ma tam ogrzewanych pomieszczeń. 

  Oprócz konwektorów, które grzeją powietrze to moim zdaniem warto rozważyć jakiś promiennik, który w razie potrzeby szybko da komfortowe ciepło. 

  Co do 1 fazy to wszystko zależy od  wypompowywanie ścieków  mocy umownej jaką masz z Zakładem Energetycznym i od ilości wydzielonych obwodów elektrycznych w lokalu. 

  Mając 2 grzejniki po 1500W każdy to instalacja elektryczna musi być w stanie wytrzymać 3kW na samo ogrzewanie + kolejne kilka kW na resztę sprzętu elektrycznego, który będziesz używał. 

  Jeśli masz dobrze zrobioną instalację to przejście z 1F na 3F oznacza tylko zmianę w umowie z ZE i modyfikację zabezpieczeń w skrzynce rozdzielczej.


 • Commentaires

  Aucun commentaire pour le moment

  Suivre le flux RSS des commentaires


  Ajouter un commentaire

  Nom / Pseudo :

  E-mail (facultatif) :

  Site Web (facultatif) :

  Commentaire :